19 sierpnia 2018

Najnowszy film Filipa Bajona „Kamerdyner”  to  opowiedziana  z  epickim  rozmachem,  inspirowana  prawdziwymi  wydarzeniami  historia  splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia. W studiu Polskiego Radia 24 gościł prof. Piotr Madajczyk z PAN - konsultant historyczny filmu.

 

Poprzez  bohaterów  i  ich  poplątane  losy  film  rozwija  wątki  kaszubskie,  przybliża  tragiczne  losy  tej  grupy  narodowościowej, dotąd pomijanej w filmie polskim. Kaszubi to wyjątkowa grupa wśród ludności tego regionu, bardzo barwna. Walczyli o swoją niezależność bez względu na przeciwności. Film przeprowadza nas przez pierwszą połowę XX wieku, nie pomijając najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii Kaszub, a więc ludobójstwa w lasach piaśnickich na początku II wojny światowej.

Prof. Piotr Madajczyk opowiadał o trudnej historii tego regionu. - Kaszuby, górny Śląsk, Warmii i Mazury to obszary o odmiennej specyfice, na styku różnych kultur i narodowości, co z jednej strony brzmi atrakcyjnie, z drugiej zaś było przyczyną różnych napięć i konfliktów. Historia społeczności kaszubskiej sięga co najmniej XII wieku. Po rozbiorach te tereny były częścią Prus, a następnie Rzeczy niemieckiej. Wojna oznaczał też daninę krwi, obywatele danego państwa trafiali na front. Po I Wojnie Światowej Kaszubi w większości stają się obywatelami Rzeczpospolitej. Na tym terenie żyją Niemcy, Polacy zarówno Kaszubi jak i ci którzy przybyli na te tereny po 1918 r., ale także Kaszubi opcji niemieckiej – mówił gość Polskiego Radia 24.

 

 

https://www.polskieradio.pl/130/5925/Artykul/2179781,Kamerdyner-opowiesc-o-Polakach-Kaszubach-Niemcach

 

 

 

„Kamerdyner” - opowieść o Polakach, Kaszubach, Niemcach