Zamek w Krewie - Unia 1385
I Mickiewicza
Dom Kościuszki - elementy polskie nie są ukrywane
Lenin wiecznie żywy, idzie nadal
Piaśnica 2019
Brześć nad Bugiem - nie czuję współczucia, kto mieczem wojuje od miecza ginie. Śmieszy mnie ta pochwała agresorów z 17.09, wystylizowanych na niezłomnych obrońców.
Białoruś 2017 - kraj pełen sprzeczności. Rozpięty między odziedziczonymi z komunizmu pomnikami Lenina (zdjęcie 4),i ulicami nazwanymi nazwiskami komunistycznych działaczy (Kirowa - zdjęcie 5. Lenina - zdjęcie 12), pomnikami i muzeami bohaterów Związku Radzieckiego, tablicami przodowników pracy wystawianymi w centrach miast, pamiątkami z czasów I Rzeczpospolitej - niekiedy jako ruiny, niekiedy odtworzonymi (dom Kościuszki, Mickiewicza) niewiadomo na ile dla turystów a na ile dla siebie. Po co odtworzono/zbudowano (nie wiem, na ile wiernie) niewielkie stare miasto w Mińsku? Muzeum Orzeszkowej to wydmuszka dla turystów, pracownica muzeum pytana, szczerze odpowiada, że dla Białorusi, w edukacji szkolnej, nie ma większego znaczenia.
Wieloletni wstyd Zakopanego - Muzeum Walki i Męczeństwa "Palace" w Zakopanem. Chałubińskiego 7.
Umieszczona w piwnicach Hotelu Palace, przerobionego na ośrodek sportowym dość zaniedbany zresztą. Miejsce symbol, dawna katownia Gestapo. Muzeum działa od 1994 r., założone przez byłego więźnia Wincentego Galicę. W 1999 r. nowy właściciel zamknął dostęp do piwnic i zniszczył część oryginalnych napisów więźniów w celach. Po interwencjach i długich dwóch latach muzeum zostało uruchomione ponownie w 2001 r., ale widać na zdjęciach w jakich warunkach i chyba ponownie z przerwą przed 2016 r.
Wśród wielu więźniów byli też Bronisław Czech, Sanisław Marusarz i Helena Marusarzówna – rozstrzelana w 1941 r. Więźniów nie tylko polskich.
Dopiero w 2017 r. miasto wykupiło wille z rąk prywatnych i przygotowywane jest utworzenie prawdziwego muzeum, pokazującego nie tylko II wojnę światową, ale szerzej historię Zakopanego i ludzi z nim związanych.
Mam nadzieję, że po otwarciu nowego muzeum, będzie ono potrafiło zadbać o ludzi, dzięki których zaangażowaniu mogło ono w chociaż okrojonej formie funkcjonować i włączy ich do współpracy.
Cmentarz na Rossie 2010
Cmentarz Łyczakowski
Cmentarz Farny w Grodnie
2016