18 lipca 2021

"- Niezależnie od tego, czy będzie to Donald Trump czy Joe Biden, istnieją pewne różnice nie tylko interesów, ale również postrzegania ważnych zagadnień polityki międzynarodowej, a w tym przypadku są dwa ważne obszary. Jednym, dla nas szczególnie istotnym, jest ten dotyczący Rosji i Nord Stream 2, a drugim, równie istotnym w skali globalnej, stosunek do Chin - komentuje prof. Piotr Madajczyk. (...)

- Bardzo silnie widać, że dla Joe Bidena Unia Europejska nie stanowi głównego odniesienia, tylko Niemcy i na drugim szczeblu Francja. Jego polityka jest ustawiana pod tym kątem i najważniejsze jest odbudowanie relacji z tymi państwami, m.in. właśnie to zadecydowało, że zrezygnował z sankcji za Nord Stream 2. Niewątpliwie te relacje będą mocniej odbudowywane, ale nie oczekujmy tutaj, że będą sielankowe, ponieważ obojętnie, jaki kanclerz będzie w Niemczech (…), te zagadnienia pozostaną, a Rosja i Chiny są potężnymi wyzwaniami - twierdzi gość Jedynki."

 

https://www.polskieradio.pl/7/1696/Artykul/2774255,Angela-Merkel-z-wizyta-w-USA-Prof-Madajczyk-istnieja-roznice-w-dwoch-kluczowych-obszarach

 

 

 

Angela Merkel z wizytą w USA. Prof. Madajczyk: istnieją różnice w dwóch kluczowych obszarach