"W artykule opublikowanym we wtorek w gazetach wszystkich krajów UE Macron przedstawia plan "europejskiego renesansu" i proponuje zwołanie konferencji w celu przedyskutowania politycznych zmian w Europie i rewizji traktatów. Macron przedstawia propozycje reform unijnej strategii gospodarczej wobec konkurencji ze strony Chin i USA, utworzenia agencji do walki z cyberprzestępczością, zwalczania zmian klimatycznych i innych problemów środowiska oraz wzmocnienia praw socjalnych.
Macron, który ocenia, że majowe wybory do PE będą miały decydujące znaczenie dla przyszłości Europy, pisze też: "Nigdy od czasów II wojny światowej Europa nie była tak bardzo potrzebna. A jednocześnie Europa nigdy nie była tak bardzo zagrożona". Prezydent proponuje m.in. stworzenie europejskiej agencji, której zadaniem byłaby ochrona demokracji przed wyborczymi manipulacjami. Krytykuje również nacjonalizm.
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 prezydent Francji kreśli pomysł, który jest mieszanką spraw racjonalnych i nieracjonalnych. - Proponuje biurokratyczną odpowiedź na różne wyzwania, pomimo że w Unii Europejskiej funkcjonują już odpowiednie struktury. Emmanuel Macron właściwe powtarza pewne propozycje Niemiec - zauważył gość Polskiego Radia 24.
Piotr Madajczyk wskazał, że trudno odróżnić rzeczywiste odpowiedzi na propozycje francuskiego prezydenta. - Są eurowybory i nie bardzo wiadomo, jak się zmieni układ sił politycznych. Jeżeli pojawią się eurosceptycy chcący rozsadzić Unię Europejską od środka to sytuacja się skomplikuje. W tym widzę największe niebezpieczeństwo. Niektóre hasła poparcia Macrona mogą być próbą poprawienia atmosfery przed wyborami - wyjaśnił gość PR24.
W audycji również rozmowa z Beatą Płomecką, korespondentką Polskiego Radia w Brukseli o stażu Jelizawiety Pieskowej w Parlamencie Europejskim, w biurze francuskiego europosła Aymerica Chauprade'a.
Więcej w całej audycji.
Magazyn Europejski prowadził Paweł Lekki. "