05 lutego 2018

Zapytany o stosunek Niemiec do polsko-izraelskiego sporu  mam problemy z ustaleniem zasadniczych faktów. Jak inicjatywa przygotowana była od strony dyplomatycznej i czy popełniono przy tym błędy.

 

Nowelizacja była uzgadniana

Wymienione przeze mnie obszary wyłączone spod przepisów tejże ustawy między innymi były zgłaszane przez panią ambasador i zostały przez przedstawicieli polskich uwzględnione. Stąd wielkie zaskoczenie słowami pani ambasador, które wypowiedziała w ostatnich dniach, na temat przyjętej przez Sejm ustawy, ponieważ ona te zapisy znała, zgłaszała uwagi do pewnego momentu - powiedziała Kopcińska.

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/ustawa-o-ipn-wspolpraca-polski-z-izraelem,810433.html

 

Odbywały się wcześniej konsultacje dotyczące zakresu tej ustawy, trwały spotkania. Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało kalendarium tych spotkań. One z różną intensywnością miały miejsce na przestrzeni ostatniego półtora roku i – co warto podkreślić – część postulatów zgłaszanych przez te środowiska, z którymi ta ustawa była konsultowana, a więc ambasadę Izraela, ale też ambasadę Stanów Zjednoczonych, została uwzględniona – powiedział w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski.

http://www.radiomaryja.pl/informacje/u-nas-j-m-jackowski-ustawa-o-ipn-byla-konsultowana-ambasadami-izraela-usa/

 

 

Nowelizacja nie była uzgadniana

Jeden z autorów nowelizacji, wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, twierdzi, że strona izraelska była konsultowana w tej sprawie. Izraelska ambasador w Polsce Anna Azari twierdzi tymczasem, że pod koniec 2016 r. złożyła zastrzeżenia do ustawy, ale od tego czasu strona polska nie rozmawiała już więcej na ten temat z przedstawicielami izraelskich władz.

https://www.tvp.info/35857780/izrael-protesty-przeciwko-ustawie-o-ipn

 

Jak przekazała, podczas spotkań z wiceministrem sprawiedliwości Marcinem Warchołem ws. nowelizacji ustawy o IPN mówiła, że ta sprawa "wybuchnie".

http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/568084,ambasador-izraela-azri-mam-nadzieje-ze-nie-zostane-odwolana-z-polski.html

 

 

Polityka Izraela to pozycjonowanie się w sporze o ustawę reprywatyzacyjną

Wiceminister sprawiedliwości zapytany został, czy ustawa reprywatyzacyjna jest konsultowana z Ambasadą Izraela. - Konsultowana to jest złe słowo. Ja przyjmuję rzeczywiście - od roku - przedstawicieli Ambasady Izraela w tym panią ambasador (Annę Azari) właśnie z protestami przeciwko tej ustawie - powiedział Jaki.

http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-01-30/jaki-ustawa-reprywatyzacyjna-nie-budzi-zadowolenia-izraela/

 

 

Izrael został zachęcony do eskalacji sporu przez inne państwo

Ta opinia krąży, ale w Internecie odpowiedzi nie znalazłem. Jest racjonalna, bo wobec skonfliktowania władz polskich z władzami innych krajów byłoby to zręczne osłabienie pozycji międzynarodowej  Warszawy na arenie międzynarodowej. I wskazywałoby na dyletantyzm polskiej polityki, dającej taki pretekst

 

Rosja?

Zum anderen verurteilt es aber auch die Heroisierung der ukrainischen Nationalisten dieser Zeit und der „Bandera-Ideologie“, die in Kiew nach dem Umsturz von 2014 massive staatliche Unterstützung erfahren hatte.

https://de.sputniknews.com/politik/20180203319376598-gabriel-erkennt-deutsche-schuld-an/

Raczej nie. Rosyjska propaganda w Niemczech, patrz Sputnik.de poświęca temu niewiele miejsca i głównie z zadowoleniem eksponując Ukrainę, OUN, Wołyń, „Bandera-Ideologie”. Właściwie jest nawet dość powściągliwa (https://de.sputniknews.com/politik/20180202319355858-polen-morawiecki-holocaust-historiker/). Chociaż ocena sytuacji Polski jasna

„Das Dokument festigt die Position Polens als Außenseiter in Europa. Es verstößt gegen alle möglichen Freiheiten und setzt das Land in Konfrontation mit vielen Ländern der Welt, ohne etwas im Tausch zu geben“, sagte Kobrinskaja. “

https://de.sputniknews.com/zeitungen/20180202319347025-holocaust-streit-ukraine-polen/

 

Niemcy

Nie do sprawdzenia. Czy tylko naładowane emocjami głosy?

 

Niemcy a konflikt polsko-izraelski