14 października 2018

- Podczas wyborów bardzo ciekawie skupiają się problemy bawarskie i problemy całej niemieckiej sceny politycznej - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk i Uczelni Łazarskiego, odnosząc się do wyborów regionalnych w Bawarii, które mają odbyć się w niedzielę

 

Według sondaży w ciągu trzech tygodni bawarska Unia Chrześcijańsko Społeczna (CSU) straciła kolejne trzy punkty procentowe. Obecnie CSU może liczyć na niecałe 33 proc. głosów. W ostatnich wyborach w 2013 roku CSU otrzymała ponad 47 procent. Najnowszy sondaż instytutu badań opinii społecznych "Civey" pokazuje, że na trzy dni przed wyborami samorządowymi rządząca do tej pory samodzielnie CSU może nie tylko utracić absolutną większość, ale nawet władzę.

- Bezrobocie w Bawarii wynosi 2.8 proc. Gospodarczy projekt nowoczesnej Bawarii idzie wspaniale, natomiast CSU wyraźnie traci na wiarygodności. Zielonym zaś udało połączyć się dwie skrajności. Łączą tradycję z tym co jest silne w ruchu "zielonych", czyli ekologią. Potrafią też odwołać się do idei patriotycznych - zauważył prof. Piotr Madejczyk.

Gość programu stwierdził, że "nie wie, czy jeszcze bardziej można utrudnić Angeli Merkel rządzenie". - Cały czas widać jak powracają wzajemne oskarżenia i brak zaufania. Trudno powiedzieć, która strona sceny politycznej jest tumu winna, ale jednym z istotnych powodów tych słabych notowań są stałe spory między politykami CSU - komentował ekspert.

"Świat w powiększeniu" prowadził Bogumił Husejnow.

 

 

 

https://www.polskieradio.pl/130/4428/Artykul/2202000,Prof-Piotr-Madajczyk-sondaze-CSU-spadaja-od-lat

 

Prof. Piotr Madajczyk: sondaże CSU spadają od lat