04 września 2020

"Opinie prawników są rozbieżne". Prof. Madajczyk o reparacjach od Niemiec

 

Arkadiusz Mularczyk zapowiedział, że raport dotyczący wysokości odszkodowania dla Polski od Niemiec za zniszczenia dokonane podczas II wojny światowej jest finalizowany. - To historyczne opracowanie, które obecnie jest tłumaczone na język niemiecki i angielski - powiedział Mularczyk, który w poprzedniej kadencji Sejmu - od września 2017 r. - kierował pracami Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II wojny światowej.

Polityk podkreślił, że termin i okoliczności publikacji będą zależały od decyzji politycznej. - Mamy świadomość, że publikacja raportu, jest konieczna i nieunikniona, a jednocześnie niesie ze sobą dużą wagę natury międzynarodowej i zobowiązanie Niemiec do realizacji swoich historycznych i niespłaconych długów wobec Polski - powiedział.

- Przyglądając się dyskusjom o charakterze prawnym, mam wrażenie, że nie ma takiej możliwości - powiedział historyk i niemcoznawca prof. Piotr Madajczyk, oceniając szanse polskiego rządu na doprowadzenie do wypłaty reparacji. Dodał, że opinie prawników są rozbieżne, a spór i wymiana ekspertyz może "trwać w nieskończoność".

 

 

https://www.polskieradio24.pl/130/5925/Artykul/2574092,Opinie-prawnikow-sa-rozbiezne-Prof-Madajczyk-o-reparacjach-od-Niemiec

 

Reparacje i raport Mularczyka